2011. dec 07.

Új, élhető bolygót találtak - nekünk azonban három Földre lenne szükségünk 2050-re

írta: Janguli
Új, élhető bolygót találtak - nekünk azonban három Földre lenne szükségünk 2050-re

 

Jakabffy Éva, Origo / tudomány

A World Wide Fund for Nature / Természetvédelmi Világalap (WWF) által készített 2006-os Élő Bolygó Jelentés az emberiség történetében példátlan természetpusztításról ad számot. A túlfogyasztás következtében a gerinces fajok mintegy harmada tűnt el az utolsó három évtizedben, a Föld erőforrásai pedig egyre inkább kimerülőben vannak.

Ma a világ természetes ökoszisztémái olyan mértékben romlanak, amilyenhez foghatót az emberiség történetében még soha nem láttunk. Az ember természettel szembeni igényei addig a pontig nőttek, amelyen a Föld már képtelen megküzdeni saját regenerációjáért: forrásai kimerülőben vannak.

A WWF ezt az emberiség ökológiai lábnyomának és a Föld biokapacitásának (eltartóképességének) összehasonlításával mutatja be. Az ökológiai lábnyom a természeti erőforrásokkal szemben támasztott igények nagyságát fejezi ki adott hatékonyság mellett. Ugyanazok az igények kielégíthetők hatékonyabb, például energiatakarékos módon is: ekkor a lábnyom kisebb lesz.

Az ökológiai lábnyom fő összetevői egy emberre nézve:

  1. Az általa fogyasztott gabona(termékek) megtermeléséhez szükséges terület nagysága
  2. Az általa elfogyasztott hús előállításához szükséges legelő nagysága
  3. A hal- és rákfogyasztásának megfelelő tengeri terület
  4. A fa- és papírfogyasztásával arányos erdő területe
  5. A lakása/háza által lefedett földterület
  6. Azon erdőterület, amely egyéni energiafogyasztásával arányos mennyiségű szén-dioxid megkötéséhez szükséges

A biokapacitás, vagyis egy adott terület - akár az egész Föld - eltartóképessége azt mutatja, e terület mennyi erőforrást tud előállítani fenntartható módon.

Mind az ökológiai lábnyom, mind a biokapacitás mértékegysége a globális hektár (gha), amely egy olyan hektárnak felel meg, ahol a termelékenység egyenlő a Föld 11,2 milliárd bioproduktív hektárjának átlagos termelékenységével. Ezek alapján egy átlagnál magasabb termelékenységű termőföld egynél több globális hektár; egy hektár az átlagosnál alacsonyabb termelékenységű föld pedig egynél kevesebb globális hektár.

Az ökológiai lábnyom túl is lépheti a biokapacitást. Ilyenkor az igények meghaladják a természeti erőforrások regeneratív képességét. Egy példa: egy olyan termék ökológiai lábnyoma, amelynek előállításához adott idő alatt egy erdőből kétszer annyit kell felhasználni, mint amennyit az erdő regenerálni tud, kétszer akkora, mint az erdő területe. Tehát kétszer akkora erdőre lenne szükség ahhoz, hogy a termék hosszú távú előállítása ne pusztítsa az erdőt.

Három Földre lenne szükség 2050-re...

Legalábbis akkor, ha mindenki úgy akarna élni - hosszú távon -, mint például Észak-Amerika lakosai. Ezt írták le 1995-ben Mathis Wackernagel és William E. Rees Ökológiai lábnyomunk - Az emberi hatás mérséklése a Földön című könyvükben, elsők közt szembesítve bennünket a Föld korlátozott kapacitásával és a túlfogyasztás veszélyeivel. Az emberiség ökológiai lábnyoma 1961 és 2003 közt több mint háromszorosára nőtt, és a 80-as évek során haladta meg a Föld biokapacitását.

A 2006-os adatok szerint jelenleg az emberiség természeti erőforrásokkal szemben támasztott igényei már 25 százalékkal lépték túl a Föld biokapacitását. Vagyis, az emberiség 1 év alatt annyit használ fel a természeti erőforrásokból, amennyi csak 1 év és 3 hónap alatt tud regenerálódni. Másképpen, 1,25 Földre lenne szüksége az emberiségnek, hogy a jelenlegi színvonalon fenntartható módon éljen, az erőforrások rombolása nélkül.

A jelentés szerint, ha a népességnövekedés mostani tendenciája tovább folytatódik, és az emberiség környezetpusztító technológiái sem változnak, akkor 2050-re már 200 százalékos túllépés várható: ez olyan mennyiségű fogyasztást jelent 1 év alatt, amennyit a Föld csak 3 év alatt tud megújítani. Tehát ekkorra már 3 Földre lenne szüksége az emberiségnek. Mindez pedig előbb-utóbb az erőforrások teljes kimerülését hozza magával.

A másik következmény a biodiverzitás csökkenése, vagyis a fajok kipusztulása. Ezt méri a WWF által alkalmazott Élő Bolygó Index, amely világszerte 1300 gerinces faj több mint 3600 populációját követi nyomon 1970 óta. 695 szárazföldi, 344 édesvízi és 274 tengeri faj elemzése alapján kimutatták, hogy 1970 és 2003 közt rendre 31, 28 és 27 százalék, tehát nagyjából a gerinces fajok egyharmada tűnt el.

Az ökológiai lábnyom világtérképe

A regionális különbségek természetesen óriásiak. A fejlett ipari országok egy átlagos lakójának ökológiai lábnyoma elérheti a 10-15 globális hektárt (gha), míg a legszegényebb országokban ez 1 gha-nál is kisebb.

Nagyobb lábnyomú (gha/fő), egymilliónál nagyobb lélekszámú országok: Egyesült Arab Emirátusok (11,9 gha), USA (9,6 gha), Finnország (7,6 gha), Kanada (7,6 gha), Kuwait (7,3 gha), Ausztrália (6,6 gha), Észtország (6,5 gha), Svédország (6,1 gha), Új Zéland (5,9 gha), Norvégia (5,8 gha). Kína ma ugyan még csak a 69-edik, de növekedő gazdasága és gyors fejlődése miatt kulcsszerepet fog játszani a fenntarthatóság felé vezető úton. Magyarország jelenleg a 32. helyen áll (5,1 gha). Az ipari országok lábnyomának nagy részét általában a közlekedés, ezen belül is az egyéni gépkocsihasználat teszi ki. A lábnyom következő fontos tényezője az élelmiszer-ellátás, különösen az importált, csomagolt és feldolgozott élelmiszerek. Az anyagfelhasználás a harmadik faktor, ezen belül lényeges a háztartási és irodai papírfogyasztás.

James Leape, a WWF vezérigazgatója szerint gyorsabban fogyasztjuk el a forrásokat, mint ahogy a Föld pótolni tudná őket - ennek következményei pedig megjósolhatók és fatálisak. Leape felhívja a figyelmet: a jövőben nem lesz könnyű olyan változtatásokat eszközölni, amelyek egyszerre javítják az emberiség életkörülményeit és csökkentik a természetre gyakorolt hatását. Mindehhez olyan városoknak, erőműveknek és otthonoknak kellene épülniük, amelyek a következő generációkat nem kártékony túlfogyasztásra ítélik, hanem olyanoknak, amelyek a fenntarthatóbb élet irányába terelik őket. Utóbbit tenné lehetővé például a hulladék-újrahasznosítás arányának növelése, vagy a környezetbarát energiaforrások - napenergia, szélenergia, biogáz - és az energiatakarékos készülékek, fényforrások alkalmazása.

Ajánlott posztok:

Quo vadis, World Science (Forum)?

Szólj hozzá

wwf ökológiai lábnyom túlfogyasztás james leape biokapacitás